Najstraszniejsze, niebezpieczne i straszne ludzkie pasożyty

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 90% światowej populacji jest zakażonych jednym lub innym rodzajem pasożyta. W organizmie człowieka może żyć około 250 gatunków samych robaków (robaków), ale oprócz nich występują także pierwotniaki (ameby, lamblie i inne), stawonogi, larwy owadów i wiele innych pasożytów.

Najczęściej mieszkańcy dużych miast zarażają się banalnymi robakami, glistami i tasiemcami, niebezpiecznymi dla zdrowia i bardzo nieprzyjemnymi pasożytami, ale tylko mieszkańcy krajów tropikalnych i turyści udający się na wakacje na południe zwykle spotykają naprawdę straszne stworzenia pasożytujące na ludzkim organizmie Ameryka, Afryka czy Australia.

Pasożyt wywołujący różne groźne dla człowieka choroby

Każdego dnia każdy człowiek ma do czynienia z ogromną liczbą pasożytów; robakami można się zarazić poprzez spożywanie pożywienia lub wody zawierającej jaja lub larwy pasożytów, poprzez bliski kontakt z nosicielem pasożytów (zwierzęcym lub ludzkim), rzadziej, do zakażenia dochodzi poprzez przedmioty gospodarstwa domowego lub ukąszenia owadów.

Najczęstsze pasożyty

  • Glisty– przedstawiciele tego typu robaków są co roku rozpoznawani u 100 milionów ludzi na świecie. Dorosła glista to glista o długości do 40 cm, która może przetrwać w jelicie człowieka latami, żerując na czerwonych krwinkach i zatruwając organizm ludzki odpadami. Samice glisty mogą dziennie złożyć do 200 tysięcy jaj, które wydalane są wraz z kałem i zakażają glebę. Larwy Ascaris mogą migrować po całym organizmie, atakując narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne, a nawet ludzki mózg.
  • Owsiki- małe glisty żyjące w jelicie grubym. Zakażenie owsikami jest częste w dzieciństwie; pasożyty przedostają się do organizmu człowieka w przypadku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej (nie myj rąk po skorzystaniu z toalety, chodzeniu i przed jedzeniem, nie zmieniaj na czas bielizny, oblizuj palce i Wkrótce). Te glisty nie powodują tak poważnego zatrucia jak inne robaki, ale mogą powodować rozwój chorób, takich jak zapalenie jelit, zapalenie sromu i pochwy, zapalenie jajowodu, zapalenie pęcherza moczowego i inne. W okresie lęgowym dorosłe robaki opuszczają dolną część jelita grubego i składają jaja w fałdach okołoodbytowych, co powoduje u dziecka silny świąd, będący głównym objawem zarażenia robakami.
  • Najczęstsze pasożyty człowieka
  • Tasiemiec bydlęcy i wieprzowyto duże tasiemce, których długość może dochodzić do 10 m. Pomimo tak imponujących rozmiarów tasiemce nie są uważane za największe i najdłuższe pasożyty. Najdłuższy robak na świecie, tasiemiec szeroki, może osiągnąć długość 25 m. Do zarażenia pasożytami dochodzi podczas jedzenia źle ugotowanego mięsa lub poprzez kontakt i kontakt domowy. Tasiemce nie tylko powodują zatrucie i wyczerpanie organizmu żywiciela, ale mogą również powodować zablokowanie dróg żółciowych lub niedrożność jelit. Nie mniej niebezpieczne są larwy robaków, które przenikają do narządów wewnętrznych, mózgu, a nawet gałek ocznych.
  • Giardia- pierwotniaki lub pierwotniaki pasożytnicze żyjące w jelicie cienkim człowieka. Do zakażenia pierwotniakami dochodzi poprzez spożywanie pokarmu lub wody zanieczyszczonej cystami. Rozpoznanie infekcji Giardia jest dość trudne, ponieważ nie ma specyficznych objawów choroby. Osoba chora stale źle się czuje, często choruje lub zdiagnozowano u niej objawy różnych chorób narządów wewnętrznych.

Które pasożyty są uważane za najbardziej niebezpieczne?

Przedstawiciele następujących gatunków są uważani za najstraszniejszych i najniebezpieczniejszych pasożytów na świecie: filaria, schistosomy, gwinea, cysticerci, toxoplasma, loa loa i kilka innych mniej powszechnych pasożytów.

Filaria

Filaria to okrągłe i długie robaki, ich długość wynosi około 45 cm; larwami filariów można się zarazić poprzez ukąszenie owadów wysysających krew; larwy przenoszą zwykle komary, rzadziej inne owady. Filariae wnikają do naczyń limfatycznych i zatykają je. W wyniku infekcji kończyny dolne człowieka puchną tak bardzo, że traci zdolność samodzielnego poruszania się.

Robaki Filaria wyglądem przypominają długą nić

„Choroba słoni" jest szeroko rozpowszechniona w gorących krajach, dotykając zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów, przy czym ci drudzy w cięższej postaci. Chorobę tę uważa się za szczególnie niebezpieczną ze względu na trudności w diagnostyce i leczeniu – choroba staje się zauważalna dopiero wtedy, gdy staje się przewlekła, prawie niemożliwa do wyleczenia.

Schistosomy

Schistosomy to szczególny rodzaj robaków żyjących w ludzkich naczyniach krwionośnych. Drobne płazińce o długości do 2 mm dostają się do organizmu człowieka podczas pływania lub picia wody skażonej cerkariami pasożytniczymi.

Schistosomy są jednymi z najpowszechniejszych i najniebezpieczniejszych pasożytów

Schistosomatoza jest głównie chorobą tropikalną, którą można zarazić się podczas pływania w otwartych wodach. Dostając się do organizmu człowieka, schistosomy mogą powodować poważne uszkodzenia wątroby, pęcherza moczowego lub jelit.

Gwinea robak

Gwinea (dracunculiasis) to kolejna poważna choroba pasożytnicza, którą można się zarazić poprzez picie brudnej wody w krajach tropikalnych. Glisty dostając się do jelita człowieka, dosłownie go przegryzają, następnie penetrują naczynia limfatyczne i tkankę tłuszczową podskórną, gdzie mogą dorastać do 80 cm długości.

Gwineą, która pasożytuje pod skórą, łatwo się zarazić

Tam, gdzie żyją pasożyty, pojawiają się głębokie ropnie, w których znajduje się jeden lub kilka dużych robaków. Taką pasożytozę można wyleczyć jedynie chirurgicznie.

Loa Loa

Loa Loa lub „robak oczny" to okrągły robak pasożytujący w tłuszczu podskórnym. Osoba zostaje zarażona ukąszeniem owada wysysającego krew, który jest żywicielem pośrednim pasożyta.

Robak Loa Loa żyje w ludzkim oku i powoduje ślepotę

Po dotarciu do ludzkiego ciała Loa Loa zaczyna migrować po całym organizmie, penetrując gałki oczne, mózg lub tkankę nerwową.

Wąsata Vandellia

W odróżnieniu od innych pasożytów należy do ryb słodkowodnych i żyje w rzekach Amazonki. Dość duża ryba – dochodząca do 15 cm długości, ze względu na swoją przezroczystość i kształt przypominający węgorza, jest w wodzie prawie niewidoczna i spokojnie podpływa do swoich ofiar. Wandelia wąsata potrafi przedostać się do cewki moczowej człowieka, przyczepić się do ściany naczynia krwionośnego i wyssać krew, dosłownie zjadając swojego właściciela od środka. Można pozbyć się takiego pasożyta jedynie poprzez poważną operację.

Baleen vandellia występuje w rzekach Amazonki i jest uważana za bardzo niebezpieczną.

Pasożytami może zarazić się każdy, na każdego z nas czyhają setki tysięcy niebezpiecznych pasożytów: w wodzie, glebie, liściach drzew, transporcie publicznym, owocach morza, świeżych warzywach i owocach. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszelkich zasad sanitarno-higienicznych i jak najwcześniejsze uczenie dzieci zasad higieny osobistej.

Przedostanie się większości pasożytów do organizmu człowieka następuje całkowicie niezauważone, a pierwsze objawy choroby pojawiają się dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach od zarażenia. Objawy pasożytozy mogą być różne: od łagodnego złego samopoczucia i bólów głowy po gwałtowne pogorszenie stanu, gorączkę i krwioplucie.

Tylko stała kontrola stanu zdrowia, regularne badania lekarskie i szczególna ostrożność podczas podróży do krajów tropikalnych pomogą uniknąć zarażenia się najstraszniejszymi pasożytami lub przynajmniej w porę zdiagnozować taką infekcję.