Rodzaje pasożytów w organizmie człowieka

W organizmie człowieka żyją różne pasożyty, zakłócające funkcjonowanie narządów wewnętrznych i całego organizmu jako całości. O robakach wiedzieli ludzie już w starożytności, a po raz pierwszy oni i związane z nimi choroby opisali Hipokrates.

Dziś nauka zna wiele pasożytów, ale niektóre z nich są szczególnie powszechne w organizmie człowieka. Różnią się od siebie budową i sposobami istnienia, ale do rozwoju i reprodukcji muszą dostać się do ludzkiego ciała.

W zależności od rodzaju struktury wszystkie pasożyty u ludzi dzielą się na kilka kategorii:

 • glisty;
 • przywry;
 • taśma

Rozważmy bardziej szczegółowo wymienione rodzaje pasożytów w organizmie człowieka.

Cechy glisty

Pasożyty te to tak zwane nicienie. Zewnętrznie przypominają dżdżownice, ale różnią się ostrzejszymi końcami. Ich rozmiary wahają się od milimetra do 130 centymetrów.

Wiele glisty ma prosty cykl życia. Po zakażeniu organizmu człowieka nicieniami z jelit wyłaniają się jaja pasożytów, które są niewidoczne gołym okiem.

Po uwolnieniu do środowiska jaja dojrzewają, a następnie wracają do organizmu człowieka wraz z brudną żywnością, wodą lub brudnymi rękami. Wykluwają się z nich glisty i zaczynają aktywnie się rozwijać.

Rodzaje pasożytów w organizmie człowieka - glisty, tasiemce, przywry

Wszechstronne pasożyty w organizmie człowieka dzielą się na kilka podgatunków, w tym:

 • Owsiki. Najczęstszy pasożyt, który łatwo przenosi się między ludźmi poprzez wspólne przedmioty. Rozwój tych nicieni w organizmie powoduje poważny dyskomfort w postaci swędzenia wokół odbytu.
 • Glisty. W przypadku masowego zakażenia są niebezpieczne dla zdrowia. Są to robaki osiągające długość 25 cm, po dojrzewaniu larwy rozprzestrzeniają się po całym organizmie i narządach wewnętrznych we krwi.
 • Włośnica. Te małe glisty osiągają długość do 5 mm. Rozwijając się w jelitach, składają larwy. Następnie przedostają się do naczyń krwionośnych i rozprzestrzeniają się po całym organizmie.
 • Filaria. Występują głównie w gorących krajach, a ich nosicielami są owady.

Pasożyty - przywry

Tak zwane przywry to pasożyty w organizmie człowieka, których objawy nie zawsze są wyraźnie widoczne. Są to płazińce o długości do 8 centymetrów, które mają na ciele przyssawki służące do żerowania pasożytów.

Przywry mają złożony cykl życiowy i kilkakrotnie zmieniają żywicieli. Jaja rozwijają się w zbiornikach wodnych, po czym przedostają się do ciała mięczaka w celu metamorfozy. Kiedy zmodyfikowane larwy wynurzają się z mięczaków, dostają się do ciała skorupiaków lub ryb, gdzie ulegają ponownej modyfikacji.

Przywry dostają się do organizmu żywiciela ostatecznego, którym jest człowiek, z surowym lub niedogotowanym mięsem gatunków nowotworowych lub rybami.

Do najpopularniejszych przywr należą:

 • Opisthorchis. Ludzie zarażają się tymi pasożytami, jedząc lekko osolone lub niedogotowane/niedogotowane karpie lub stroganinę.
 • Chiński fuks. Wpływa na wiele ryb i skorupiaków żyjących w Primorye i wodach Japonii. Pasożyt atakuje żółć i drogi żółciowe, trzustkę i wątrobę.
 • Paragonimoza. Wywołuje niebezpieczną chorobę, która atakuje płuca, wątrobę, trzustkę, nerki, a nawet mózg. Zarażają się nim ludzie, którzy jedzą niedogotowane kraby i raki ze słodkiej wody.
 • Schistosomatoza. Pasożyty występują zwykle w krajach tropikalnych, a larwy aktywnie przedostają się przez ludzką skórę podczas pływania, a także gdy woda ze zbiornika dostaje się do ust.

Pasożyty taśmowe (robaki)

Prawie odkryliśmy, jakie pasożyty występują w ludzkim ciele, ale nadal istnieją tasiemce, które również występują w różnych typach:

 • Tasiemiec byczy. Może osiągnąć 10 metrów długości, a ludzie zarażają się nim jedząc wołowinę poddaną obróbce w niskiej temperaturze. Gospodynie domowe czasami zarażają się, sprawdzając surowe mięso mielone na ilość dodanych przypraw lub soli. Po wejściu do organizmu larwa zamienia się w saletrę, która przyczepiając się do ściany jelita powoduje u człowieka utratę wagi, utratę apetytu, bezsenność i zawroty głowy.
 • Tasiemiec wieprzowy. Jest mniejszy (do 2 metrów długości) i może zostać zarażony poprzez zjedzenie źle ugotowanej wieprzowiny.
 • Szeroki tasiemiec. Długość tego pasożyta waha się w granicach 6-15 metrów. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez zjedzenie surowej ryby słodkowodnej. Występują osłabienie, wymioty, nudności, ból brzucha i inne objawy.
 • Echinokok. Niebezpieczny robak, którym można się zarazić od kotów i psów przenoszących pasożyta. W organizmie człowieka larwy wykluwają się z jaj i wraz z krwią przenoszone są do różnych narządów, zwłaszcza wątroby. Następnie tworzą się cysty echinokokowe, które są niebezpieczne dla zdrowia i wymagają interwencji chirurgicznej.

Przyjrzeliśmy się, jakie pasożyty żyją w organizmie człowieka, ale nie są to wszystkie znane robaki. Zapoznaj się z objawami inwazji pasożytów i jeśli je znajdziesz, udaj się do lekarza w celu postawienia diagnozy.